PŘÍBĚHY OCENĚNÝCH

Za dobu trvání projektu Gentleman silnic jsme ocenili více než sto třicet hrdinů, kteří neváhali a přispěli k záchraně lidského života po vážné dopravní nehodě. Detaily všech příběhů si můžete prohlédnout na této stránce. U každého příběhu uvádíme současně také kraj, v němž k celé události došlo.

Lukáš Bouda

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Lukáš Bouda

V červenci loňského roku zůstala devatenáctiletá řidička po nehodě uvězněná v hořícím automobilu. Lukáš Bouda na místě zastavil jako první, řidičce odřízl bezpečnostní pás a vytáhl ji ven. Mladé ženě tím zachránil život. Za obětavé jednání a záchranu života si Lukáš Bouda zasloužil 139. titul Gentleman silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR už od roku 2004.

Tomáš Krňanský,

Jaroslav Jindra

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Tomáš Krňanský, Jaroslav Jindra

Osudná havárie se stala v červenci roku 2017 na jezeře Milada. Muž na čtyřkolce nezvládl řízení a po nárazu zůstal ležet v bezvědomí. Nehodě přihlíželi i Jaroslav Jindra a Tomáš Krňanský, shodou okolností policisté v civilu, kteří si byli ten den na jezeře zaběhat. Raněného zachránili z bezprostředního nebezpečí, poskytli mu včasnou první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu. Za duchapřítomný zásah, perfektní organizaci na místě nehody a poskytnutí neodkladné první pomoci si oba zachránci vysloužili 137. a 138. titulu Gentleman silnic.

Pavla

Henzlová

Kraj Vysočina

Zobrazit příběh

Pavla Henzlová

Při cestě do školy svému kamarádovi, kterému se při řízení auta náhle zastavilo srdce, poskytla nezbytnou první pomoc. Po dramatické dopravní nehodě, kdy se vozidlo otočilo několikrát kolem své osy, Pavla vyprostila spolu s dalšími pasažéry řidiče z auta a zahájila nepřímou masáž srdce. Tím mladému muži zachránila život. Česká pojišťovna ji za to společně s Policií ČR udělila 136. titul Gentleman silnic.

M. a R. Řehákovi,

R. Špringerová, V. Kaňkovský

Kraj Vysočina

Zobrazit příběh

M. a R. Řehákovi, R. Špringerová, V. Kaňkovský

Česká pojišťovna a Policie ČR předaly celkem čtyři tituly Gentleman silnic. Na slavnostním předání v Jihlavě získali titul Radka Špringerová a Vít Kaňkovský. Druhou oceněnou dvojicí jsou manželé Marie a Radek Řehákovi z Pardubic. Čtveřice společně zachránila život mladému motorkáři, který se svým strojem havaroval letos v červnu v Třešti u Jihlavy. Bez jejich duchapřítomné a včasné pomoci by muž nehodu nepřežil.

Jan

Jirka

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Jan Jirka

Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila 131. titul Gentleman silnic studentu Janu Jirkovi za pohotový zásah u dopravní nehody, která se stala v červnu tohoto roku. Po nehodě zůstal řidič zaklíněný v automobilu, který začal vzápětí hořet. Jan Jirka neváhal, oheň uhasil, a řidiče tak zachránil.

Nikola

Svobodová

Středočeský kraj

Zobrazit příběh

Nikola Svobodová

Dobrovolná hasička a studentka Vyšší odborné zdravotnické školy v Příbrami pomohla výraznou měrou zraněným účastníkům dopravní nehody u Zbirohu. Dva mladí lidé byli po nehodě ve vážném stavu a měli vnitřní zranění. Nikola dokázala rychle a správně posoudit vážnost jejich stavu, který vyžadoval transport do nemocnice helikoptérou, a zasloužila si tak 130. titul Gentlemana silnic a uznání svého okolí i vedení školy, kde studuje.

Zuzana, Martin

Kotýkovi

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Zuzana, Martin Kotýkovi

Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila 128. a 129. titul Gentleman silnic Zuzaně Kotýkové a Martinu Kotýkovi. Manželé neváhali pomoci motorkáři, který havaroval u viaduktu ve Starém Plzenci a zůstal viset uvězněný za vlastní přilbu. Díky jejich včasnému zásahu a obětavému přístupu se dusícího se motocyklistu podařilo včas zachránit a přivolat záchranku.

Vlastimil Bejbl,

Petr Chocholoušek

Středočeský kraj

Zobrazit příběh

Vlastimil Bejbl, Petr Chocholoušek

126. a 127. Gentlemanem silnic se stal Vlastimil Bejbl společně s Petrem Chocholouškem. Pohotově zasáhli u tragické dopravní nehody dvou automobilů v klidné části Benešova, kdy cestující s těžkými zraněními zůstali v havarovaném voze v bezvědomí. Jeden muž z dvojčlenné posádky bohužel vážným zraněním podlehl. Druhého se naštěstí podařilo zachránit.

David

Hošek

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

David Hošek

Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila již 125. titul Gentleman silnic. Za svůj čin si jej odnesl David Hošek. Při návratu z práce na silnici 3. třídy z Mikulášovic směr Brtníky se mu za zatáčkou naskytl pohled na děsivě vyhlížející autonehodu. Škoda Felicia ležela převrácená na střeše. David Hošek ale zachoval chladnou hlavu a poskytl první pomoc čtyřčlenné posádce havarovaného vozu.

Vladimír

Benda

Olomoucký kraj

Zobrazit příběh

Vladimír Benda

124. titul Gentleman silnic si za odvážný zásah, který zachránil dva lidské životy, odnáší Vladimír Benda. Po vážné dopravní nehodě vyprostil zraněné z vraků automobilů, dostal je do bezpečí a poskytnul jim první pomoc. Vzhledem k vážnosti zranění šlo u jedné z cestujících doslova o vteřiny.

Daniel

Donoval

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

Daniel Donoval

123. Gentlemanem silnic se stal 14 letý Daniel Donoval ze Základní školy Jarošova, Havířov-Šumbark. Ten neváhal a při dopravní nehodě dvou osobních automobilů pomohl zraněným přivoláním rychlé záchranné služby i podáním pomocné ruky. Daniela nominovala jeho spolužačka Zdeňka, shodou okolností cestující jednoho z havarovaných vozů.

Jan Masopust,

Karel Švec

Praha

Zobrazit příběh

Jan Masopust, Karel Švec

121. a 122. titul Gentleman silnic získali Karel Švec a Jan Masopust, kteří na trase mezi Horoměřicemi a Prahou zachránili život řidiči, který po nehodě zůstal zaklíněný k hořícím voze. Za svou odvahu a pohotovost, se kterou poskytli první pomoc, se stali prvními oceněnými roku 2017.

Martin

Horňák

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

Martin Horňák

120. Gentlemanem silnic se stal Martin Horňák z Karviné, který zachránil muže z doutnajícího vozu jen několik vteřin před jeho vznícením. Zachráněný řidič se jako projev díku rozhodl jej nominovat za jeho odvahu na titul Gentleman silnic. Za pohotový přístup, obětavost a také dovednost poskytnout správně první pomoc se pak Horňák stal posledním Gentlemanem silnic roku 2016.

Jakub Školud,

Roman Švestka

Zlínský kraj

Zobrazit příběh

Jakub Školud, Roman Švestka

118. a 119. Gentlemanem silnic se stali Jakub Školud a Roman Švestka. Taxikář a jeho pasažér neváhali poskytnout okamžitou první pomoc, a zachránili tak lidský život. Havarované vozidlo totiž krátce po nehodě začalo hořet a hrozilo, že bezvládného řidiče pohltí plameny. Mladému řidiči zachránili život a stali se přáteli. Nyní byli oceněni titulem Gentleman silnic.

Radek

Janoušek

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Radek Janoušek

117. Gentlemanem silnic se stal Radek Janoušek – policista, který cestou z práce zastavil u dopravní nehody, která zpočátku nevypadala závažně. Auto se však po nárazu do elektrického vedení vznítilo a Gentleman na poslední chvíli vytáhl mladého řidiče a zachránil mu tím život.

Pavel

Knap

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

Pavel Knap

116. Gentlemanem silnic je Pavel Knap. Motocyklový závodník z Liberce, který nezaváhal, poskytl první pomoc, a zachránil tak život těžce raněnému cyklistovi. Pavel Knap jel smolný závod. Potýkal se s technickou závadou a potkala ho ještě jedna nečekaná událost – u cesty našel vážně zraněného člověka.

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6