Ocenění za odvahu a rychlou pomoc při vážné dopravní nehodě si v červnu odnáší Miloslav Zelenka, který se tak stal již 115. Gentlemanem silnic. Neváhal poskytnout okamžitou první pomoc, a zachránil tak lidský život. Vzhledem k rozsahu zranění řidiče šlo totiž u této nehody doslova o sekundy.

Koncem května loňského roku došlo na silnici mezi obcí Hrádek a Sušice k závažné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. Řidič malého Peugeotu 205 vjel v zatáčce do protisměru, kde se čelně střetl s Citroenem Berlingo, který řídil Miloslav Zelenka.

„V první chvíli jsem dostal ukrutnej vztek. Jen před pár dny jsem do svého auta investoval nemalou částku a on mi ho takhle nesmyslně nabourá,“ vzpomíná Miloslav Zelenka. Vztek ho ale rychle přešel, když viděl, v jakém stavu je řidič v menším a výrazně pomačkanějším vozidle.

„Ležel na volantu a chrčel. Dveře jsem musel vytrhnout. Jakmile jsem je uvolnil, začal se sesouvat na vozovku,“ vzpomíná na událost. Na místo záhy po panu Zelenkovi dorazil jeho kolega, který jel autem za ním. Ten dostal okamžitě instrukci zavolat záchranku.

Miloslav Zelenka zatím položil řidiče na vozovku. „Nohy měl zaklíněné v autě, ale trup jsem mu položil rovně na vozovku. V tu chvíli přestal chrčet a ztratil vědomí. Oči se mu zakalily a já věděl, že je zle,“ popisuje situaci po nehodě čerstvý Gentleman silnic.

„Řidič nikde otevřeně nekrvácel, ale čelist měl přeraženou a hrudník úplně propadlý, jak v okamžiku srážky narazil do volantu. Měl zlomená snad všechna žebra. Obával jsem se masáže srdce, abych mu žebra nevrazil do plic,“ vysvětluje Miloslav Zelenka. Nakonec ale masáž provedl a zraněný řidič se nadechl a znovu nabyl vědomí. „Jakmile se probral, hned mě chytil pevně za ruku. To už byla v dálce slyšet sanitka. Kolega ještě přeřízl bezpečnostní pás. Z auta už ho ale vyprošťovali záchranáři a hasiči. Nohu měl opravdu zle pochroumanou,“ dodává oceněný Gentleman.