PŘÍBĚHY OCENĚNÝCH

Za dobu trvání projektu Gentleman silnic jsme ocenili více než sto padesát hrdinů, kteří neváhali a přispěli k záchraně lidského života po vážné dopravní nehodě. Detaily všech příběhů si můžete prohlédnout na této stránce. U každého příběhu uvádíme současně také kraj, v němž k celé události došlo.

David

Středočeský kraj

Zobrazit příběh

David

V předposlední den letních prázdnin roku 2020 zachránil David svou kamarádku z potopeného vozu. Z plně obsazeného auta, jehož řidič nezvládl řízení a sjel ze srázu do řeky Mrliny v Nymburce, vyplavali pouze čtyři z pěti mladých lidí. Na sedadle spolujezdce zůstala zaklíněná mladá dívka v bezvědomí. David neváhal a několikrát se pro svou kamarádku potopil, aby ji nakonec ze zatopeného auta vyprostil.

Josef

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Josef

Na Plzeňsku v létě roku 2020 Josef, v motoristickém světě známý pod pseudonymem „Pepa Sršeň“, zachránil řidiče sanitky a pacienta uvnitř. Po nezvládnutí řízení na mokré vozovce uvízli ve stráni pod silnicí na nepřehledném místě. Kdyby nebylo Josefových motoristických zkušeností, převrácené sanitky by si ve zpětném zrcátku nevšiml. Bývalý závodník, kaskadér a nyní motocyklový odborník zavolal pomoc a po celou dobu udržoval zaklíněného řidiče při vědomí.

Jan

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Jan

V létě roku 2020 Jan zachránil život seniorovi, který se svým vozidlem nacouval ve vsi Budíškovice na Jindřichohradecku do místního rybníka. Jan skočil do vody a plaval k potápějícímu se autu. Pod vodou se mu podařilo řidiče vyprostit a vytáhnout na vzduch. Po vysilující cestě vodou a bahnem ke břehu se muže podařilo zachránit.

Hynek

Středočeský kraj

Zobrazit příběh

Hynek

V listopadu 2019 Hynek nadvakrát zachránil život řidiči při autohavárii nedaleko Prahy. Poté, co chtěl upozornit na nabourané a neosvětlené auto pomocí výstražného trojúhelníku, do zraněného muže nabouralo další projíždějící auto. Ani tentokrát Hynek nezaváhal a vážně zraněného muže ošetřil, díky čemuž řidič přežil.

Vlastimil

Karlovarský kraj

Zobrazit příběh

Vlastimil

V lednu 2020 došlo u Herstošic na Karlovarsku k dopravní nehodě, při které jedno vozidlo skončilo převrácené v rybníku. Naštěstí byli na místě dva muži, kteří pohotově přispěchali na pomoc a skočili do vody. Díky jejich obětavé reakci se jim povedlo z auta vysvobodit osmnáctiletou dívku, která v něm zůstala a nemohla sama ven. Jedním z nich byl Vlastimil Zajíček, 199. Gentleman silnic.

Pavel

Karlovarský kraj

Zobrazit příběh

Pavel

V lednu 2020 došlo u Herstošic na Karlovarsku k dopravní nehodě, při které jedno vozidlo skončilo převrácené v rybníku. Naštěstí byli na místě dva muži, kteří pohotově přispěchali na pomoc a skočili do vody. Díky jejich obětavé reakci se jim povedlo z auta vysvobodit osmnáctiletou dívku, která v něm zůstala a nemohla sama ven. Jedním z nich byl Pavel Kott, 198. Gentleman silnic.

Zdeněk

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Zdeněk

Zdeněk Máša si v listopadu 2019 všiml na dálnici D8 u Lovosic riskantního způsobu jízdy jiného řidiče kamionu. Přes půl hodiny muže za volantem maďarského kamionu sledoval, varoval ostatní řidiče a snažil se zabránit neštěstí. Drama ukončila až přivolaná policejní hlídka, která maďarskému řidiči naměřila dvě promile alkoholu. Svým činem Zdeněk Máša pravděpodobně zabránil velké tragédii a zasloužil si tak 197. titul Gentleman silnic.

Martin

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Martin

Martin a další dva stateční řidiči společně zachránili člověka, který po nehodě zůstal uvězněný v hořícím voze. Nehoda se stala v létě 2019 na Českobudějovicku. Za svůj statečný počin si všichni zachránci odnesli 194., 195. a 196. titul Gentleman silnic.

Lukáš

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Lukáš

Lukáš a další dva stateční řidiči společně zachránili člověka, který po nehodě zůstal uvězněný v hořícím voze. Nehoda se stala v létě 2019 na Českobudějovicku. Za svůj statečný počin si všichni zachránci odnesli 194., 195. a 196. titul Gentleman silnic.

Petra

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Petra

Petra a další dva stateční řidiči společně zachránili člověka, který po nehodě zůstal uvězněný v hořícím voze. Nehoda se stala v létě 2019 na Českobudějovicku. Za svůj statečný počin si všichni zachránci odnesli 194., 195. a 196. titul Gentleman silnic.

Václav

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Václav

Václav vybavoval na parkovišti před domem u cesty z Klatov do Ostřetic nový obytný vůz, když uviděl, jak auto na silnici dostalo smyk, narazilo do stromu a začalo hořet. Nezaváhal, přiběhl k vozu a pomocí hasicího přístroje zabránil plamenům, aby se šířily dál. Zachránil tím život řidiče i jeho spolujezdce.

Milan

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Milan

Milan byl v lednu 2019 byl zrovna ve městě s rodinou, když se v Jirkově na Chomutovsku stal svědkem ošklivé dopravní nehody. Osobní auto srazilo maminku se dvěma dětmi. Milan neváhal, zavolal záchranku a poskytl zraněné paní první pomoc. Za to si odnesl titul Gentleman silnic.

Jakub

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Jakub

Jakub byl v lednu 2019 zrovna na brigádě jako řidič trolejbusu, když se v Jirkově na Chomutovsku setkal s ošklivou nehodou. Osobní vůz na přechodu pro chodce srazil maminku se dvěma dětmi. Jakub neváhal a běžel poskytnout zraněné paní první pomoc, za to si odnesl titul Gentleman silnic.

Ivo

Liberecký kraj

Zobrazit příběh

Ivo

Ivo zachránil v září 2019 téměř padesát cestujících autobusu z Liberce do Prahy, když převzal jeho řízení za šoféra, který náhle zkolaboval. Ivo seděl v první řadě a na náhlou situaci rychle zareagoval, převzal volant a odvezl autobus bez předchozí zkušenosti s řízením tohoto vozidla do bezpečí. Předešel tak velké silniční katastrofě.

Julius

Liberecký kraj

Zobrazit příběh

Julius

Julius v únoru roku 2019 zasahoval při nehodě, ke které došlo zřejmě bezohlednou jízdou jednoho z řidičů. Ten při neopatrném předjíždění vytlačil z vozovky jiný vůz, až narazil do stromu. Zatímco viník od nehody ujel, Julius zastavil, posádce nabouraného auta poskytl první pomoc a o zraněného spolujezdce se staral až do příjezdu záchranky.

Jaroslav a

Svatava

Zlínský kraj

Zobrazit příběh

Jaroslav a Svatava

V květnu 2019 poskytli manželé Jaroslav a Svatava první pomoc cyklistce, která přišla na silnici za Kroměříží málem o život. Při jízdě na kole ji nečekaně potkala zástava srdce. Zachránila ji pohotová reakce manželů, kteří kolem projížděli autem a mamince dvou dětí poskytli srdeční masáž. Jaroslav a Svatava byli za své statečné jednání ocenění 187. a 188. titulem Gentleman silnic.

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8