PŘÍBĚHY OCENĚNÝCH

Za dobu trvání projektu Gentleman silnic jsme ocenili více než sto padesát hrdinů, kteří neváhali a přispěli k záchraně lidského života po vážné dopravní nehodě. Detaily všech příběhů si můžete prohlédnout na této stránce. U každého příběhu uvádíme současně také kraj, v němž k celé události došlo.

Milan

Hausdorf

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Milan Hausdorf

Milan byl v lednu 2019 byl zrovna ve městě s rodinou, když se v Jirkově na Chomutovsku stal svědkem ošklivé dopravní nehody. Osobní auto srazilo maminku se dvěma dětmi. Milan neváhal, zavolal záchranku a poskytl zraněné paní první pomoc. Za to si odnesl titul Gentleman silnic.

Jakub

Toman

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Jakub Toman

Jakub byl v lednu 2019 zrovna na brigádě jako řidič trolejbusu, když se v Jirkově na Chomutovsku setkal s ošklivou nehodou. Osobní vůz na přechodu pro chodce srazil maminku se dvěma dětmi. Jakub neváhal a běžel poskytnout zraněné paní první pomoc, za to si odnesl titul Gentleman silnic.

Ivo

Raisr

Liberecký kraj

Zobrazit příběh

Ivo Raisr

Ivo zachránil v září 2019 téměř padesát cestujících autobusu z Liberce do Prahy, když převzal jeho řízení za šoféra, který náhle zkolaboval. Ivo seděl v první řadě a na náhlou situaci rychle zareagoval, převzal volant a odvezl autobus bez předchozí zkušenosti s řízením tohoto vozidla do bezpečí. Předešel tak velké silniční katastrofě.

Julius

Liberecký kraj

Zobrazit příběh

Julius

Julius v únoru roku 2019 zasahoval při nehodě, ke které došlo zřejmě bezohlednou jízdou jednoho z řidičů. Ten při neopatrném předjíždění vytlačil z vozovky jiný vůz, až narazil do stromu. Zatímco viník od nehody ujel, Julius zastavil, posádce nabouraného auta poskytl první pomoc a o zraněného spolujezdce se staral až do příjezdu záchranky.

Jaroslav a

Svatava

Zlínský kraj

Zobrazit příběh

Jaroslav a Svatava

V květnu 2019 poskytli manželé Jaroslav a Svatava první pomoc cyklistce, která přišla na silnici za Kroměříží málem o život. Při jízdě na kole ji nečekaně potkala zástava srdce. Zachránila ji pohotová reakce manželů, kteří kolem projížděli autem a mamince dvou dětí poskytli srdeční masáž. Jaroslav a Svatava byli za své statečné jednání ocenění 187. a 188. titulem Gentleman silnic.

Tým

z Domova Máj a Petra s Kateřinou

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Tým z Domova Máj a Petra s Kateřinou

Jana, Monika, Alice, Lenka, Miluše, Krystiana, Andrea, Vladimíra, Alena, Ilona, Lenka, Karolína, Jaroslav obdrželi 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180., 181., 183. titul Gentleman silnic za obětavou a pohotovou pomoc po srážce trolejbusu s osobním vozem. Jejich kolega, rovněž Jaroslav, obdržel 184. titul v nepřítomnosti. Při nehodě pomáhala i Petra se svou čtrnáctiletou dcerou Kateřinou, které v době nehody projížděly okolo. Těm byl udělen 185. a 186. titul Gentleman silnic.

Tomáš a Igor

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

Tomáš a Igor

Tomáš a Igor pomohli v únoru 2019 mladému řidiči, který zůstal po nárazu do stromu zaklíněný v autě s poraněním hlavy. Zachránci vážně zraněného muže uvolnili ze zaklínění v sedadle, poskytli mu první pomoc a do příjezdu profesionálů mu drželi hlavu ve stabilní poloze.

Tomáš, Ludvík, Pavel,

Tereza a Jaroslav

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Tomáš, Ludvík, Pavel, Tereza a Jaroslav

Pětice pohotových zachránců pomáhala u vážné dopravní nehody, kde havarované auto dokonce začalo hořet. Díky pěti statečným řidičům se podařilo zachránit tři velmi mladé životy.

Jiří, Petr,

Václav a Štěpán

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Jiří, Petr, Václav a Štěpán

Hned čtyři odvážní muži skočili do vody, aby zachránily ženy z potápějícího se auta. Mladá řidička nezvládla zamrzlou zatáčku a auto skončilo na střeše v zamrzlé hasičské nádrži. Led se ale pod tíhou vozu prolomil a řidička spolu se spolujezdkyní začaly mizet pod hladinou ledové vody. Nebýt pohotového zásahu čtyř řidičů, ženy by nejspíš utonuly. 

 

Milan

a Pavla

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Milan a Pavla

Muž, kterému po vážné dopravní nehodě pomohl hasič v civilu Jiří, nominoval na Gentlemany silnic další dva lidi. Za pohotový zásah u nehody motorkáře s dodávkou si v únoru odnesli ocenění také Milan a Pavla z Brna.

 

Jiří

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Jiří

Brněnský hasič Jiří získal ocenění za to, že poskytl první pomoc těžce zraněnému motorkáři, který se srazil s dodávkou. Hasič, který byl v tu dobu mimo službu, u nehody zastavil a u zraněného řidiče včas rozpoznal tepenné krvácení. 

 

Jozef

a Jiří

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Jozef a Jiří

Jozef a Jiří byli oceněni titulem Gentleman silnic za to, že letos v září poskytli první pomoc sraženému chodci v Ústí nad Labem. Při noční cestě autem si všimli člověka ležícího na silnici. Nebyli lhostejní, zastavili a zraněnému chodci poskytli první pomoc. Později zjistili, že se muž stal obětí nehody, od níž viník ujel. Pravděpodobně právě díky včasnému zásahu dvojice oceněných se podařilo přivolaným zdravotníkům vážně zraněného muže zachránit.

 

David

a Josef

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

David a Josef

Říjnový titul Gentleman silnic převzali dva hrdinové z Ostravy, kteří zachránili život muži při hromadné dopravní nehodě na dálnici D1. David a Josef společnými silami vyprostili zaklíněného a těžce zraněného řidiče z havarovaného auta. Oba zachránci prokázali velkou odvahu, kvůli požáru na místě nehody totiž hrozil výbuch.

Martin, Tomáš

a Klára

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Martin, Tomáš a Klára

V březnu letošního roku se na brněnské ulici Vejrostova srazila dvě osobní auta. Jeden z řidičů vjel nečekaně do protisměru, jelikož během řízení utrpěl rozsáhlý srdeční infarkt. Řidič měl však štěstí v neštěstí, u nehody se totiž shodou okolností seběhli radiologický fyzik, zdravotní sestra a hasič, který měl navíc u sebe defibrilátor. Řidiče společnými silami přivedli zpět k životu ještě před příjezdem sanitky, za což si všichni tři vysloužili titul Gentleman silnic.

 

Hulínský

běžec

Zlínský kraj

Zobrazit příběh

Hulínský běžec

Řidič bez řidičského průkazu porazil dva chodce a z místa nehody ujel. Tehdy osmnáctiletý mladík a šestnáctiletá dívka zůstali těžce zranění ležet v příkopu. Dívka byla v bezvědomí a obličej měla celý od krve, chlapec byl v šoku a stěžoval si na palčivou bolest v pravé noze a kyčli. Bez rychlé reakce Kláry Lafkové a Jiřího Hlavsy by zranění nehodu nepřežili.

Petra, Markéta

a Martina

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Petra, Markéta a Martina

Sestry si odnesly tituly Gentleman silnic za bezprostřední zásah u hromadné dopravní nehody pěti aut s celkem osmi lidmi na palubě.

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7