PŘÍBĚHY OCENĚNÝCH

Za dobu trvání projektu Gentleman silnic jsme ocenili více než sto padesát hrdinů, kteří neváhali a přispěli k záchraně lidského života po vážné dopravní nehodě. Detaily všech příběhů si můžete prohlédnout na této stránce. U každého příběhu uvádíme současně také kraj, v němž k celé události došlo.

Tomáš a Igor

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

Tomáš a Igor

Tomáš a Igor pomohli v únoru 2019 mladému řidiči, který zůstal po nárazu do stromu zaklíněný v autě s poraněním hlavy. Zachránci vážně zraněného muže uvolnili ze zaklínění v sedadle, poskytli mu první pomoc a do příjezdu profesionálů mu drželi hlavu ve stabilní poloze.

Tomáš, Ludvík, Pavel,

Tereza a Jaroslav

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Tomáš, Ludvík, Pavel, Tereza a Jaroslav

Pětice pohotových zachránců pomáhala u vážné dopravní nehody, kde havarované auto dokonce začalo hořet. Díky pěti statečným řidičům se podařilo zachránit tři velmi mladé životy.

Jiří, Petr,

Václav a Štěpán

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Jiří, Petr, Václav a Štěpán

Hned čtyři odvážní muži skočili do vody, aby zachránily ženy z potápějícího se auta. Mladá řidička nezvládla zamrzlou zatáčku a auto skončilo na střeše v zamrzlé hasičské nádrži. Led se ale pod tíhou vozu prolomil a řidička spolu se spolujezdkyní začaly mizet pod hladinou ledové vody. Nebýt pohotového zásahu čtyř řidičů, ženy by nejspíš utonuly. 

 

Milan

a Pavla

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Milan a Pavla

Muž, kterému po vážné dopravní nehodě pomohl hasič v civilu Jiří, nominoval na Gentlemany silnic další dva lidi. Za pohotový zásah u nehody motorkáře s dodávkou si v únoru odnesli ocenění také Milan a Pavla z Brna.

 

Jiří

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Jiří

Brněnský hasič Jiří získal ocenění za to, že poskytl první pomoc těžce zraněnému motorkáři, který se srazil s dodávkou. Hasič, který byl v tu dobu mimo službu, u nehody zastavil a u zraněného řidiče včas rozpoznal tepenné krvácení. 

 

Jozef

a Jiří

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Jozef a Jiří

Jozef a Jiří byli oceněni titulem Gentleman silnic za to, že letos v září poskytli první pomoc sraženému chodci v Ústí nad Labem. Při noční cestě autem si všimli člověka ležícího na silnici. Nebyli lhostejní, zastavili a zraněnému chodci poskytli první pomoc. Později zjistili, že se muž stal obětí nehody, od níž viník ujel. Pravděpodobně právě díky včasnému zásahu dvojice oceněných se podařilo přivolaným zdravotníkům vážně zraněného muže zachránit.

 

David

a Josef

Moravskoslezský kraj

Zobrazit příběh

David a Josef

Říjnový titul Gentleman silnic převzali dva hrdinové z Ostravy, kteří zachránili život muži při hromadné dopravní nehodě na dálnici D1. David a Josef společnými silami vyprostili zaklíněného a těžce zraněného řidiče z havarovaného auta. Oba zachránci prokázali velkou odvahu, kvůli požáru na místě nehody totiž hrozil výbuch.

Martin, Tomáš

a Klára

Jihomoravský kraj

Zobrazit příběh

Martin, Tomáš a Klára

V březnu letošního roku se na brněnské ulici Vejrostova srazila dvě osobní auta. Jeden z řidičů vjel nečekaně do protisměru, jelikož během řízení utrpěl rozsáhlý srdeční infarkt. Řidič měl však štěstí v neštěstí, u nehody se totiž shodou okolností seběhli radiologický fyzik, zdravotní sestra a hasič, který měl navíc u sebe defibrilátor. Řidiče společnými silami přivedli zpět k životu ještě před příjezdem sanitky, za což si všichni tři vysloužili titul Gentleman silnic.

 

Hulínský

běžec

Zlínský kraj

Zobrazit příběh

Hulínský běžec

Řidič bez řidičského průkazu porazil dva chodce a z místa nehody ujel. Tehdy osmnáctiletý mladík a šestnáctiletá dívka zůstali těžce zranění ležet v příkopu. Dívka byla v bezvědomí a obličej měla celý od krve, chlapec byl v šoku a stěžoval si na palčivou bolest v pravé noze a kyčli. Bez rychlé reakce Kláry Lafkové a Jiřího Hlavsy by zranění nehodu nepřežili.

Petra, Markéta

a Martina

Jihočeský kraj

Zobrazit příběh

Petra, Markéta a Martina

Sestry si odnesly tituly Gentleman silnic za bezprostřední zásah u hromadné dopravní nehody pěti aut s celkem osmi lidmi na palubě.

Pavel

Kraj Vysočina

Zobrazit příběh

Pavel

Zachránil mladého řidiče, který při nehodě vylétl zadním oknem svého auta. Gentleman silnic ho našel 30 o havarovaného auta v křoví, poskytl mu první pomoc a zavolal záchranku, čímž mu zachránil život.

Josef,

Petr, Michal

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Josef, Petr, Michal

Další 3 tituly Gentleman silnic putují policistům z Kadaně – Josefovi, Petrovi a Michalovi. Loni v létě při cestě do práce objevili v příkopě před Černovicemi hořící automobil, ve kterém zůstal zaklíněný řidič. Zastavili kolemjedoucí kamion a za pomoci jeho řidiče uhasili oheň, vymontovali jiskřící autobaterii, zaklíněnému řidiči ulevili mírným sklopením sedačky a přivolali pomoc, čímž řidiči zachránili život.

Daniel

Středočeský kraj

Zobrazit příběh

Daniel

140. titul Gentleman silnic putuje k Danielovi, který v bystřickém rybníku na Benešovsku neváhal riskovat své zdraví, aby zachránil tonoucího řidiče z havarovaného vozu. Do auta vlezl pro padesátiletého řidiče, který v něm zůstal zaklíněný v bezvědomí a s hlavou pod vodou. Až do příjezdu záchranných složek držel Daniel muži hlavu nad hladinou, čímž mu zachránil život.

Lukáš

Plzeňský kraj

Zobrazit příběh

Lukáš

V červenci loňského roku zůstala devatenáctiletá řidička po nehodě uvězněná v hořícím automobilu. Lukáš na místě zastavil jako první, řidičce odřízl bezpečnostní pás a vytáhl ji ven. Mladé ženě tím zachránil život. Za obětavé jednání a záchranu života si Lukáš zasloužil 139. titul Gentleman silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR už od roku 2004.

Tomáš,

Jaroslav

Ústecký kraj

Zobrazit příběh

Tomáš, Jaroslav

Osudná havárie se stala v červenci roku 2017 na jezeře Milada. Muž na čtyřkolce nezvládl řízení a po nárazu zůstal ležet v bezvědomí. Nehodě přihlíželi i Jaroslav a Tomáš, shodou okolností policisté v civilu, kteří si byli ten den na jezeře zaběhat. Raněného zachránili z bezprostředního nebezpečí, poskytli mu včasnou první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu. Za duchapřítomný zásah, perfektní organizaci na místě nehody a poskytnutí neodkladné první pomoci si oba zachránci vysloužili 137. a 138. titulu Gentleman silnic.

Pavla

Kraj Vysočina

Zobrazit příběh

Pavla

Při cestě do školy svému kamarádovi, kterému se při řízení auta náhle zastavilo srdce, poskytla nezbytnou první pomoc. Po dramatické dopravní nehodě, kdy se vozidlo otočilo několikrát kolem své osy, Pavla vyprostila spolu s dalšími pasažéry řidiče z auta a zahájila nepřímou masáž srdce. Tím mladému muži zachránila život. Česká pojišťovna ji za to společně s Policií ČR udělila 136. titul Gentleman silnic.

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7